Úvod

Politické trafiky už i v našem městě

23.10.2023, Jiří Tuza 

TP Příbor, firma v majetku města, dlouhá léta poskytuje teplárenské služby nejen pro domácnosti, ale i pro veřejné budovy, jako jsou například základní a mateřské školy.

V posledních čtyřech letech se těší nebývalé prosperitě. Obměna dozorčí rady před čtyřmi lety zřejmě přinesla své ovoce. Firma od té doby neustále roste, počet nově připojených míst se významně zvýšil a cena tepla se pro občany stala nejlevnější nejen v rámci města, ale i v celostátním měřítku.

Avšak nedávno došlo k neočekávanému obratu. Uprostřed funkčního období dozorčí rady rozhodlo vedení města o odvolání dvou ze tří jejich členů. A to i přes to, že všechny indikátory ukazovaly na to, že firma je na správné cestě. Zbývající člen dozorčí rady je čirou náhodou jediný se "správnou" politickou příslušností.

Důvodová zpráva rady města byla v tomto směru až překvapivě upřímná. Uvádí, že firma velmi prosperovala a celá změna byla provedena na základě politického rozhodnutí dle koaliční smlouvy. Je to velmi netradiční důvod k odvolání členů dozorčí rady a upřímně řečeno, působí to trochu pokrytecky. A to především ve vztahu s často deklarovaným „děláme to pro město“.

Co je však ještě více znepokojivé, je fakt, že ihned po odvolání byli do rady jmenováni noví dva členové. A to dokonce bez jakékoliv veřejné diskuze. Vše ještě dokresluje skutečnost, kdy vedení města nebylo s to oznámit odvolání členů předem a vše se dozvěděli až ze zápisu z rady. Co to znamená pro budoucnost firmy a města jako takového je otázka, na kterou zatím nemáme odpověď.

A nyní se můžeme ptát: Koho odvolá rada města dál? Bude tato praxe pokračovat? Když se podíváme na politickou scénu velkých měst, zjistíme, že politické trafiky se stávají, bohužel, běžnou praxí. Ale proč se taková praxe dostává i do menších měst jako je Příbor? Je tento trend odrazem většího problému v politické kultuře? Měli bychom, jako občané, tolerovat takové jednání našich zástupců?

Doufejme, že město Příbor najde cestu k transparentnímu a spravedlivému rozhodování, které bude v nejlepším zájmu všech jeho obyvatel.

 

Vstup do administrace